Johannes 12 en Markus 11 - 10 Nisan

In de lijdenstijd voorafgaand aan Pesach vinden er verschillende gebeurtenissen plaats, die allemaal hun licht werpen op het grootste liefdesoffer dat Yeshua bracht om Zijn volk Israël en allen die daaraan toegevoegd zijn, te redden uit dit bestaan dat geregeerd wordt door de leugenachtige, moordzuchtige satan. We geven hieronder het deel van het overzich van Werner Stauder (zijn Bijbelstudie 060). Het is naar alle waarschijnlijkheid de volgorde waarin de gebeurtenissen plaatsvonden.

De dagaanduiding 'zondag' wil zeggen dat de intocht in Jeruzalem, in het jaar dat Yeshua stierf, op een zondag viel. Dit jaar valt 10 Nisan op dinsdag, 8 april 2025.
Markus 11:1-7
1. En toen zij Jeruzalem naderden, bij Bethfagé en Bethanië, dicht bij de Olijfberg, zond Hij twee van Zijn discipelen uit,
2. en zei tegen hen: Ga naar het dorp dat voor u ligt, en zodra u er binnenkomt, zult u een veulen vinden dat vastgebonden is, waarop geen mens gezeten heeft; maak het los en breng het hier.
3. En als iemand tegen u zegt: Waarom doet u dat? zeg dan: De Heere heeft het nodig; en hij zal het meteen hierheen sturen.
4. En zij vertrokken en vonden het veulen vastgebonden bij de deur, buiten aan de straat, en zij maakten het los.
5. En sommigen van hen die daar stonden, zeiden tegen hen: Wat doet u, dat u het veulen losmaakt?
6. Maar zij spraken tot hen zoals Jezus bevolen had; en men liet hen gaan.
7. En zij brachten het veulen bij Jezus en wierpen hun kleren erop; en Hij ging erop zitten.

De beschreven gebeurtenissen vinden plaats in het gebied dat je ziet op bijgevogd kaaertje, rondom het rode ballonnetje. Het lijkt allemaal zo mooi, zoals Yeshua toegejuichd wordt en verwelkomd wordt met palmtakken. Het zou zomaar het aanbreken van Gods Koninkrijk kunnen betekenen. Het was de vervulling van wat de profeet Zacharia sprak:
Zacharia 9:9 Verheug u zeer, dochter van Sion! Juich, dochter van Jeruzalem! Zie, uw Koning zal tot u komen, rechtvaardig, en Hij is een Heiland, arm, en rijdend op een ezel, op een ezelsveulen, het jong van een ezelin.
Blijkbaar was alles gereed voor de vervulling van deze Messiaanse profetie. Men zag uit naar de vervulling ervan.
Over dat ezeljong, dat veulen is iets bijnzonders te vermelden.
De Israëlieten hadden in hun veestapel alleen reine dieren en er mochten ook alleen reine dieren geofferd en gegeten worden. Ze hadden echter wel vaak een ezel als transportmiddel en dat was geen rein dier. De eerstgeboren mannelijke ezel moest worden gedood, door het de nek te breken. Dat klinkt heel akelig. Maar als je rekent dat de Israëlieten Gods volk zijn, dat Paulus later vergelijkt met de Edele Olijf, dan zijn wij de onreine heidenen, afkomstig van de “wilde olijf”, dus de onreine ezels. Zo kun je de “ezel” vergelijken met ons “heidenen”. Wij zouden moeten sterven en verloren gaan. Toch is er een mogelijkheid om te ontsnappen aan het oordeel van de gebroken nek: ALS ER IN ZIJN PLAATS EEN LAM GESLACHT WORDT! Yeshua had een transportmiddel nodig en HIJ: HET LAM werd daarvoor in de plaats geofferd. Zie je, hoe wij heidenen, evenals deIsraëlieten, gered kunnen worden als HET LAM in onze plaats geofferd wordt? Hij is het Die ons vrijkoopt van het oordeel.....
Dat is Yeshua, HET LAM DAT DE ZONDEN DER WERELD WEGNEEMT.

Daar rijdt Yeshua dan, op de ezel..... als de Koning die naar Suion komt.
Geen wonder dat de mensen uitbreken in jubelzang: "Gezegend Hij, die komt in de Naam van de HEER" (Psalm 118:26). "Baruch ata Beshem Adonai". Ook zo'n Messiaanse profetie! Iedereen begreep het, de farizeeën ook! Ze roepen naar Yeshua: "Meester, bestraf uw discipelenm" (Lukas 19:39). Maar Yeshua weende (Lukas 19:41)! Want het Koninkrijk van God komt niet door gejuich, maar breekt dwars door lijden heen. Maar zo'n evangeelie willen mensen niet horen. We kunnen ons makkelijk laten meeslepen in enthousiasme en gejuich. Maar zo merken wij de tijd niet op dat God naar ons omziet, zoals God ook daar naar Israël omzag (Lukas 19:44). Daarom weent deze Koning an Israël temidden van al het gejuich, want Hij weet dat er pas werkelijk gejuichd kan worden als Hij als Koning zal regeren in het Vrederijk.
Nee, Palmzondag is niet bedoeld als een feestje! Deze gebeurtenis laat zien dat mensen die de ene keer staan te juichen, bij zijn rechtspraak riepen "Kruisig Hem!". Zij wasren ook onderde verraders en de spotters. Zulke mensen zijn er ook onder ons.
Na de opwekking van Lazarus zeiden de farizeeën tegen elkaar: "U ziet dat u totaal niets bereikt! Zie, dehelewereld loopt achter Hem aan". En met deze intocht werden ze in hun veroordeling bevestigd.
Nisan 10, vier dagen voor Pesach, was de dag waarop in Israël de Pesachlammeren geselecteerd werden voor het feest. Deze lammeren werden speciaal apart gezet en de geschiedschrijver Flavius Josephus beschreef in de eerste eeuw dat op Pesach wel 275.000 in Jeruzalem werden geslacht. Dat is 1 lam voor een familie van 10 mensen. Dat geeft een idee hoe druk het in Jeruzalem moet zijn geweest rond dit feest. Maar
God de Vader bracht Zijn eigen Lam binnen in Jeruzalem, precies op de juiste datum, om daar geofferd te worden. Toen kwam het bloed van het onbesmette Lam beschikbaar om de zonden te vergeven van ieder die met berouw tot Hem komt.
Johannes 12:20-24
Nu waren er enkele Grieken onder hen die gekomen waren om op het feest te aanbidden.
Die dan gingen naar Filippus, die van Bethsaïda in Galilea afkomstig was, en vroegen hem: Heer, wij willen Jezus graag zien.
Filippus kwam en zei het tegen Andreas, en Andreas en Filippus zeiden het op hun beurt tegen Jezus.
Maar Jezus antwoordde hun: Het uur is gekomen dat de Zoon des mensen verheerlijkt zal worden.
Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: Als de tarwekorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft hij alleen, maar als hij sterft, draagt hij veel vrucht.
Zoals we hiervoor al lazen kwamen er voor het Pesach feest gasten uit allerlei landen. De Grieken die hier worden genoemd, zijn ook zulke